7 Şubat 2009 Cumartesi

AHAR YAPIMI

Ahar kağıdı parlatıp düzgünleştirme ve dayanıklılığını artırma işlemidir .En çok hattatlar kullansa da biz de kaatı yaparken daha düzgün ve parlak kağıtlar istersek kağıtlarımızı boyar ve aharlarız.
Ahar nişasta aharı ve yumurta aharı olarak iki şekilde yapılıp kullanılır.
Nişasta aharı yapıştırıcı yapımında da anlattığımız şekilde hazırlanır.

Soğuduktan sonra kağıtlara elle,fırça ile sürülür.düzgün sürülmesine dikkat edilir kurumaya bırakılır


kuruyan kağıtlar düzgün olması için baskıya verilir.


YUMURTA AHARI
Yumurta aharı yumurta akı ve şap ile yapılır.


Günlük hindi,ördek yumurtası tercih edilir.Bulunamazsa tavuk yumurtası olabilir.3-4 yumurtanın beyazı ile fındık kadar 2-3 parça şap alınır .Yumurta sarısı aklara hiç bir şekilde karışmamalıdır


şap dövülürek biraz inceltilir

çırpma kabına alınmış olan yumurta aklarına karıştırılırelle, ayran çırpıcısı ile veya mikser ile iyice çırpılarak kabarıp kar haline gelmesi sağlanır.


4 yumurta akı ve küçük bir ceviz hacmine yakın şap ile mikserde iyice karışıp kavanozun 3/4ünü dolduracak kadar kabaran ahar karışımı dinlenmeye bırakılır.


2.5-3 saat sonra kavanozun dibinde sabunlu su görünümünde bir sıvı biriktiği görülür.Köpük te sertleşmeye başlamış sıvıyı alta vermiştir.
Şimdi dipte biriken aharı köpüğe karıştırmadan almak gerekmektedir.Eski ustalar tülbentten süzerlermiş ,biz de tülbentten süzebileceğimiz gibi enjektörden de yararlanabiliriz dedik


ve de öyle yaptık ve yumurta aharımızı enjektörle çekerek kavanoza aldık.


daha önce nişasta aharıyla aharlayıp düzeltme baskısı altında 3-4 gün dinlendirdiğimiz kağıtlarımızı önümüze koyduk.pamuğumuzu ve ahar kavanozumuzu da hazırladık.

Pamuğu ahara batırıp kağıdımızı aynı yönde sürerek aharladıkKısa bir süre sonra kuruyan kağıtlarımız yine baskı altında dinlenmeye alındı.
Daha sonra da parlak olmasını istediğimiz kağıtlarımızı cam mühre ile mühreleyerek patlattık.

3 yorum:

nokta_fatih dedi ki...

peki hocam yumurta aharını sürdüğünüz kağıtta sertleşip dıştan içe doğru kıvrılmalar olmadı mı? ve bu durumu önlemek için bir yöntem kullanıyormusunuz?

Adsız dedi ki...

Webmaster cok tesekkurler...

Selamlar Burcu

Adsız dedi ki...

Nisasta ahariyla paspartuya yerlestirince o kivrilma sorunu olmuyor ben denedim.