10 Haziran 2009 Çarşamba


Fuar etkinliğinin açılışı ile ziyaretçilerimiz sergimize gelmeye başladılar.
60 tane çalışmamızın yer aldığı sergimiz sırasında umduğumuz gibi çok ilgi gördük.
Bazı ziyaretçiler bu sanatı bilerek gelse de çoğunluk böyle bir sanatın varlığından şimdi haberdar olduklarını söyleyerek açıklamalarımızı dinleyip sergiyi görmekten memnun olduklarını dile getirdiler.Bu sanatı öğrenmek için derneğe ne zaman kayıt yaptıracaklarını sordular.


İki masada canlı performans ve bilgi verme işlerini üstlenen arkadaşlarımızdan Adalet Ongun bilgi verirken

Aldığı bilgiyi uygulamak isteyenlere de fırsat verdik
>Melike Çolakoğlu kendini işe kaptırmış oyuyor

Görevli arkadaşlarımızın sanatı nasıl uyguladıklarını canlı performans şeklinde gösterirken kullandıkları araç gereç ve teknikler hakkında bilgi vermeleri memnuniyet uyandırdı.Bu sanatı daha önce duymadıklarını belirtip projeye katılma fırsatını kaçırdıklarına üzüldüklerini söyleyip benden ve dernek başkanımızdan devamını beklediklerini belirttiler.Biz de bu etkinliğin onlara başta da söylediğimiz gibi bir AB Projesi olduğunu,kaat'ı sanatına ilgi çekmek ,farkındalık yaratmak olduğunu anlattık. Bu konuda katılımcılarımıza teorik bilgiler verip,müze ve kütüphanelerdeki kıymetli kaatı eserleri incelettiğimizi söyledik.Sonra bu konuda benim gösterdiğim uygulamaların yanısıra bu alanda adı duyulmuş sanatçıları konuk edip onlardan bilgi ve teknikleri ile ilgili paylaşımlar alındığını ve sonrasında bu çalışmaların yapıldığını anlattık.
Bu konuyu bize açan Ulusal Ajans ve İzmirliler Derneğine şükran duyduğumuzu fakat projenin bittiğini söyledik.
Onlar ise ısrarla bizden önümüzdeki yıl kurs istediler.yerimizin yetersiz olduğunu söylediğimizdeyse bize ücretsiz yer tahsis edeceklerini söyleyenler ve adres bırakanlar oldu.Onlara bu konuda birşeyler yapmaya çalışacağım ıza dair söz verdik.
İzleyicilerin sergi izlenimlerini projemizde belirtmek üzere kamera ile kaydederken
Ege İlleri Fuarına katılan Uşak Belediyesi Kültür Müdürü Doğukan Bey bu sergiyi illerinde görmek istedi ve ekim ayından sonra Uşakta sergi açmamız için bizden kamera önünde söz aldı.Meclis Başkanı Bülent Arınç tan sonra Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve eşi de sergimizi gezdiler.
Bergama Belediyesi halkla ilişkiler müdürü de döndüğünde yayımlamak üzere bu sanatla ilgili bilgi istedi.Kendisine konu ile ilgili topladığım makaleler ve basılı ropörtajları içeren bir cd hediye ettim.
Aydın Vali Muavini Muammer bey ve Adnan Menderes Üniversitesi mensupları da sergimiz ve sanatımızla ilgili bilgiler almaktan ve eserlerimizi görmekten mutluluk duyduklarını bildirip sergimizi illerinde görmek istediklerini söylediler.

Sergiyi bitirdik.Heyecanımız yorgunluğa dönüştü ama gördüğünüz gibi yorgun fakat gördüğümüz ilgiden mutlu,son eşyaları da toplayıp evlere yollandık.
Fuardaki sergiden enstanteneler


Ümran Altaylı ile "Leylak"adlı çalışmasının önünde

Perihan Çalı,Ümran Altaylı Zeynep Altaylı


katılımcılarımızdan Nilay Deniz,Nuran Ülker,ümran Altaylı ve ben

SErgimize küçükler de geldiler vee biz onlara bu sanatı tanıtmanın mutluluğunu kamerayla tesbit ettik.
a onblur="try {parent.deselectBloggerImageGracefully();} catch(e) {}" href="http://1.bp.blogspot.com/_QYBYlm9ZDWc/SjEU2ceYR9I/AAAAAAAAFKw/R4tbYd_8E9E/s1600-h/PICT4887.JPG">
Annesini sergide yalnız bırakmayan Elif terlemiş,sahne gerisinde çamaşır değiştiriyor.
Bu poz kaçırılır mı?
5 Haziran Cuma
Ankara Vakıf Eserleri Müzesinde planladığımız sergimizi açtık.
açılışa İzmirliler Derneğinin folklorcuları Ege yöresinden oyunları ile bize neşe kattılar

Proje faaliyetlerimizin süresi kısa olduğu halde fuarda sergilediğimiz 60 adet çalışmamız dışında burada da 70 adet eser sergiledik.
Bu sanatın birden fazla icra tarzı ile yaptığımız çalışmalar burada da ilgi görmeye devam etti.
Arkadaşlarım Vahide ve Nevin öğretmenler beni yalnız bırakmadılar

Buradaki izleyicilerimizin sakin ortamda eserleri daha uzun sürelerde ve daha dikkatle incelemeleri bizi çok sevindirdi.
12 hazirana kadar süren sergimizde sergide görevli arkadaşlarımızın canlı performans göstererek uygulama yapmaları çok ilgi çekti.
İki sergi sırasında da çalışmalarını satmak isteyen arkadaşlarımızın bazı çalışmalarıyeni sahiplerine sergi sonunda verildi.
12 haziran cuma
Sergiyi topladık.Katılımcılarımıza çalışmalarını teslim ederken içlerinden seçtiğimiz 15 adet eseri İzmir Karşıyaka Belediyesi Hat ve Tezhip Kursu sergisine katılmak ve gelecek yıl başlatacakları "Kaat'ı Sanatı Kursuéna ön hazırlık ve örnek olarak sergilenmek üzere ambalajladık ve götürmekle görevlendirdiğimiz katılımcımız Melike Çolakoğluna teslim ettik.
Katılımcı arkadaşlarımızla vedalaştık.

2 yorum:

SEMYIL dedi ki...

canım arkadaşım,
bir solukta tüm yazıları okudum.resimlere baktım.senin ve tüm emeği geçenlerin ellerine sağlık.
gururlandım,mutlu oldum.
inşallah serginiz Ankara dışında tek ilimizle kalmaz diğer illerdede
yinelenir.
tekrar tekrar kutlarım :)))

Gülen Tezer Üstün dedi ki...

Nalan abla; seni, bu sanatı ve bu sanat sayesinde yeni tanıştığım arkadaşlarım Melike, Yasemin ve Gülten'i tanımaktan mutluyum..